Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products Heavy Duty Sterilization Wraps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These wrappers provide an excellent microbial barrier. Ideal for pharmaceutical production applications. For use in steam, ethylene oxide and hydrogen peroxide sterilization processes.
| Thickness (Metric) | 50 gsm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Basis Weight | 50 gsm |
| Product Type | Sterilization Wrap (Heavy-duty) |
| Thickness (English) | 50 gsm |
| Color | Light Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Non-woven Fabric |
| Certifications/Compliance | CoC |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Gamma-Irradiated Self-Seal Sterility Maintenance Bag
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gamma-Irradiated Self-Seal Sterility Maintenance Bag used to cover wrapped items after sterilization to provide protection from environmental factors that could compromise sterility.
| Thickness (Metric) | 76.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Cover |
| Color | Clear |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyolefin |
| Certifications/Compliance | COC, Certificate of Irradiation |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1073B Tyvek™ Side Open Autoclave Bag with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1073B Tyvek™ Side Open Autoclave Bag with Steam Indicator is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Diameter (English) | Autoclave Bag |
|---|---|
| Size | Autoclave Bag |
| No. per Case | Autoclave Bag |
| Resistant To | Autoclave Bag |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Sterilization Method | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Autoclave Bag |
| Diameter (Metric) | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | Autoclave Bag |
| Moisture Vapor Transmission Rate | Autoclave Bag |
| Certifications/Compliance | COC |
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Quantity | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | Autoclave Bag |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Protective Inner Packaging | Autoclave Bag |
| Outer Packaging | Autoclave Bag |
| Temperature Range (English) | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | Autoclave Bag |
| Temperature Range (Metric) | Autoclave Bag |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | Autoclave Bag |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 50 in. wide.
O&M Halyard H400 Quick Check Sterilization Wrap
Quick Check Sterilization Wrap is the fast, easy way to ensure instrument sterility is uncompromised.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable 1422A Tyvek™ Identification Tags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Identification Tags for use with 1422A Tyvek™ Autoclave Bags
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.7 cm |
| Width (English) | 3 in. |
| Size | 3 x 5 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 5 in. |
| No. per Case | 5000 |
| Material | Tyvek |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.130 mm |
| Product Type | Sterilization Wrap |
| Thickness (English) | 5.30 mil |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 500 |
| Certifications/Compliance | COC |
| Closure Type | String Closure |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products PureClean Self-Sealing 1421B Tyvek™ Autoclave Bag with Clear Film Side and Steam Indicator, 10 to 15 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PureClean™ Self-Sealing Autoclave Bags are made from a transparent film and 1421B DuPont™ Tyvek™, which is a new grade of uncoated, untreated, flexible Tyvek™ material specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications.
| Thickness (Metric) | 5.3 mil |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | 5.3 mil |
| Color | Clear, White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | COC |
| Temperature Range (Metric) | 121 to 125 C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization of Pharmaceutical Equipment |
| Closure Type | Safe Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Tyvek™ Drawstring Closure Autoclave Small Bag
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for steam sterilization of large or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. Tyvek™ Autoclave Bag is closed via the adjustable Tyvek™ drawstring closure system. Can be aseptically opened without having to cut or remove the particulate generating autoclave tape.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Steam |
| Product Type | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical Equipment |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | <250°F |
| Material | Tyvek |
| Temperature Range (Metric) | <125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Bowl Cover, 28 in., With 20 in. Hole in Center
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bowl cover with an elastic top and bottom.
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 26 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 26 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 66 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products All Tyvek Bag, With Steam Indicator Dot
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
All 1073B Tyvek Autoclave Bags are the best option for heavy equipment parts, or those with sharp edges and corners that will puncture inferior wrapping materials.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Medical Sterilization Wrap |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | SMS Fabric |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Breather Bags with Self-Sealing Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Tyvek™ Breather Bags will not rip or puncture. Includes self-sealing closure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | Clear, White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam, EtO, Gamma or VHP Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Propper Chex-All™ Heat Sealable Sterilization Pouches
Heat-Sealable Chex-All™ Sterilization Pouches are premium quality sterile packaging products designed to reduce sterilization processing costs. For use in steam and ethylene oxide. Pre-printed indicator inside and outside the pouch. Triple-sealed paper/plastic film ensures content security.
| Thickness (Metric) | 0.064 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Thickness (English) | 2.50 mil |
| Color | White |
| Material | Paper, Plastic |
| For Use With (Application) | Indicator imprints on the inside and outside for both steam and ethylene oxide gas |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Sterile Zip Lock Bag with Slide Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pre-sterilized and packaged in multiple layers of Tyvek peel pouches and poly bags
| Sterilization Method | Gamma |
|---|---|
| Product Type | Reclosable Zipper Bag |
| Thickness (English) | 2.7 mil |
| Latex Free | Yes |
| Material | LDPE |
| For Use With (Application) | Transport EM Media Plates |
| Sterility | Sterile |